هفت سین

ایران کشوری با فرهنگ غنی و تمدنی چندهزار ساله است که برخوردار از آداب و سنن دیرینه و با ارزشی است که ریشه در گذشته داشته و نسل به نسل از نیاکان و گذشتگان، به ما رسیده است. یکی از آداب بسیار کهن این سرزمین، نوروز است که از مهم ترین جشن های ایران باستان شناخته میشد و همزمان با شروع فصل بهار، آغاز سال جدید را جشن می گرفتند.

نوروز

امروزه نیز همانند گذشته، نوروز به عنوان جشن شروع سال جدید و از مهم ترین آئین های ملی کشورمان به حساب می آید و همین قدمت و ماندگاری موجب گردیده که توجهات بسیاری از تمام دنیا به آداب و رسوم مردم ایران برای برگزاری این عید باستانی، جلب شود. از نکات جالب توجه در مورد نوروز، شور و شوقی است که همه مردم برای این جشن و شروع سال نو دارند و هنوز هم بسیاری از رسوم بجا مانده از جشن های باستان، در خانه های مردم این سرزمین خودنمایی می کند.

خانه تکانی عید

یکی از رسوم بسیار قدیمی که مردم کشورمان هنوز هم به آن پایبند هستند، رسم خانه تکانی عید یا همان تمیز کردن خانه و لوازم و وسایل برای شروع سال جدید است. در واقع تقارن عید ملی ایرانیان با شروع فصل جدید و حرکت از رخوت و سستی زمستان به طرف شادابی و طراوت بهار موجب گردیده که مردم، همزمان با این تغییر فصل، تحولی در زندگی خود ایجاد کرده و نظم و نظافت را به خانه های خود بیاورند.

بر اساس این رسم پسندیده، دو یا سه هفته قبل از شروع سال جدید، با کمک تمام اعضای خانواده، یک نظافت کلی از خانه می شود. به این صورت که تمام لوازم را جابه جا کرده و پس از تمیز کردن آنها از گرد و غبار، مجددأ در محل تمیز می چینند.

در این ایام چیزی که زیاد به چشم می خورد، آویزان شدن فرش های تمیز از دیوار خانه ها است که خود نشانه نزدیک شدن عید می باشد.

خانه تکانی

هرچند امروزه با وجود مشغله های فراوان و روی کار آمدن قالی شویی ها، این تصویر در شهرهای بزرگ کمتر به چشم می خورد و تنها در شهرهای کوچک و روستاها می توان بوی عید را از قالی های شسته و آویزان، حس کرد.

همچنین اگر خانه ای نیاز به رنگ آمیزی یا تغییر دکوراسیون داشته باشد، بهترین موقع قبل از عید است که به یمن رسیدن بهار و سال نو این کار انجام میشود. دور ریختن برخی لوازم کهنه و بلا استفاده و جایگزین کردن آنها با وسایل جدید نیز، بخش دیگری از این رسم زیبا است که همچنان هم بر قوت خود باقیست و همه ساله انجام می شود و به این ترتیب، خانه را برای پذیرایی از میهمانان و سال نو آماده می کنند.

سفره هفت سین

علاوه بر خانه تکانی عید یکی از نمادهای مهم جشن نوروز و آغاز سال جدید، پهن کردن سفره ای به نام سفره هفت سین است.

همه مردم ایران در کنار تمام جنب و جوش ها و مشغله های قبل از شروع سال جدید، یک دغدغه شیرین به نام تهیه وسایل سفره هفت سین دارند.

پهن کردن سفره هفت سین در کشورهای فارسی زبان منطقه و همزمان با تحویل سال نو، یک رسم مهم و رایج است و افراد خانواده، آغاز سال جدید را با نشستن در کنار این سفره جشن می گیرند. از دیدگاه ما ایرانیان و حتی در زمان باستان، هفت، عددی مقدس است که از نظر اسلام نیز، جایگاه برگزیده ای دارد. از این رو، مردم ایران همواره به هفت سین، پایبندی و اعتقاد خاصی دارند.

این سفره که یکی از رسوم مشترک میان مردم ایران محسوب می شود، از ترکیب هفت جزء تشکیل شده که نام همه آنها با حرف سین شروع می شود، مانند سیر، سیب، سنجد، سمنو، سبزه، سکه و سماغ که هریک از آنها، بیانگر یک مفهوم یا نماد خاص است.

مثلا سیب، نماد تندرستی، سکه نمادی از رزق و روزی، سبزه نشان طراوت و زندگی، سنجد به مفهوم محبت و…. البته در کنار این هفت جزء، آئینه، تخم مرغ رنگی، میوه و شیرینی نیز قرار می گیرد که بیشتر جنبه تزئین داشته و کاملا نمادین است.

پس از چیدن سفره هفت سین، رسم بر این است که همه افراد خانواده در کنار آن حمع شده و در هنگام شروع سال نو، برای هم دعای خیر و آرزوی شادی و سلامتی می کنند.

 

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X