ابزار و وسایل ویترای که وسایل جزیی و پیش پا افتاده ای را شامل می شود بدین شرح می باشد:
۱-خمیر دورگیر مخصوص ویترای
خمیر دورگیر بر پایه ی تینر بوده و بعد از خشک شدن کاملا ثابت و قابل شست و شو می شود و برای پاک کردن آن تا قبل از خشک شدن می توان از محلول ویترای استفاده کرد. ضخامت خمیرهای دورگیر را متناسب با تنظیم فشار دست به تیوب می توان کنترل کرد. خمیر که یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین ابزار و وسایل ویترای در  رنگهای مختلف موجود می باشد، این  ابزار و وسایل ویترای. شامل دورگیرهای ساده ، متالیک و اکلیلی می باشد.

* دورگیر ساده
از رنگ ساده درست شده است

* دورگیر متالیک

این رنگها دارای ذرات ریز صدفی و درخشان می باشند . در واقع از ترکیب رنگ ساده و پودراکلیل بسیار ریز تشکیل شده است .

* دورگیر اکلیلی

این دورگیرها بصورت اکلیل طلایی و نقره ای بیشتر در بازار موجود است اما در بعضی از فروشگاههای هنر دورگیر اکلیل ابی و قرمز و سبز و چند رنگ دیگر هم موجود می باشد .این دورگیرها با اکلیل و چسب مخصوص رنگ دورگیر ساخته شده که چسب آن بعداز خشک شدن کاملا بیرنگ شده و فقط اکلیل روی کار دیده می شود.

 دومین و مشخصه ترین ابزار و وسایل ویترای  رنگ اکرلیک و یا رنگ شیشه ( با توجه به جنس ظرف ) می باشد:

* رنگ اکرلیک
رنگ اکریلیک رنگی شیمیایی با دوام و درخشندگی بالاست که نوع حلال در آب آن در هنر نقاشی کاردبرد دارد. رنگ های آکریلیک قابل استفاده بر روی انواع سطوح مانند، شیشه، چوب،سفال و سرامیک، پلی استر، پارچه، چرم و …. می باشند. انعطاف پذیری، قابلیت شست و شو و ضد آب بودن، مقاومت در برابر نور خورشید، ضد خراش، سازگاری با محیط زیست، بدون بو، قابل رقیق شدن با آب،ضد باکتری و کپک، عدم ایجاد حساسیت از جمله ویژگی های رنگ های آکریلیک می باشد.
رنگ آکریلیک را به هیچ وجه نباید بر روی سطوح خیس و مرطوب کار کرد. بهتر است قبل از کار کردن رنگ را درون بطری خودش یا در پالت به خوبی مخلوط کنید. قلم مو و سایر ابزاری که با آن کار می کنید را بلافاصله با آب بشویید و درصورتی که رنگ آکریلیک روی لباس شما ریخته شد آن را سریعا با آب گرم و صابون بشویید در غیر این صورت بعد از خشک شدن پاک نخواهد شد.
برای رقیق کردن رنگ اکریلیک میتوانید مقدار کمی آب به آن اضافه کنید. رنگ اکریلیک خاصیت ترکیب شوندگی دارد و به راحتی میتوانید با ترکیب چند رنگ اکریلیک ، رنگ جدید دلخواه خود را بسازید.

* رنگ ویترا یا شیشه
ابزار و وسایل ویترای  می توان رنگهای ویترای رنگهایی با شفافیت بالا  را معرفی نمود که برای نقاشی بر روی انواع سطوح و ظروف شیشه ای، سرامیکی و چینی استفاده میشوند. رنگ های ویترای در دو نوع پایه آب و پایه تینر میباشد . رنگ ویترای پایه آب برای ثابت شدن نیاز به پختن در کوره دارد به همین جهت در ایران اکثر رنگ های ویترای ٬ پایه تینر میباشد که بعد از خشک شدن کاملا خشک و قابل شستشو میباشد و کاملا ثابت هست ، خاصیت ترنسپرنت یا شفافیت دارند و میشود به سادگی آنها را باهم ترکیب کرد و رنگ ویترای جدید ساخت.
نکته خیلی مهم این است که برای رقیق کردن رنگ های ویترای حتما باید از حلال هم مارک رنگ استفاده کنید تا رنگ خراب نشود. برای شست و شوی قلم مو و پاک کردن رنگ از محلول های همان برند می توان استفاده کرد.این رنگ ها در انواع ساده، متالیک و اکلیلی وجود دارند، برای کم رنگ کردن رنگها از کیلر ورسای و برای مات کردن و کاهش شفافیت رنگها از رنگ ویترای سفید استفاده می شود.

وقتی ابزار و وسایل ویترای آماده و حاضر باشد نیازمند یک زمینه برای شروع کار است که در ویترای این زمینه ظروف شیشه ای یا سفالی می باشند. مانند لیوان ، بشقاب ، دیس ، تخم مرغ و انواع مختلف ظروف که می توانید به دلخواه خود برای این هنر انتخاب نمایید.

یکی از ابزار و وسایل ویترای که طرح خام می باشد از ابزاراتی می باشد که نمی توان بدون آن موارد فوق را به کار بست. طرح مناسب با کار خود را انتخاب کنید این طرحها را می توانید از سایت اسپارک قسمت طرح خام و یا از سایتهای دیگر دریافت نمایید.

در تمامی هنرها  لوازم جانبی وجود دارد که هرچند پیش پا افتاده هستند اما برای جلو بردن کار به آن نیاز مبرمی است وابزار و وسایل ویترای اینگونه اند: دستمال ، سنباده ، قیچی ، مداد ، چسب نواری ، نگین و هر وسیله دیگری که به بهبود کارتان کمک می کند استفاده نمایید.

درباره فاطمه رحیمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *