قلم زنی

قلم‌زنی یکی از رشته‌های  شاخص صنایع دستی  ایران است که در دسته‌بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد. قلمزنی روی مس. ساختن اشیاء با فلز مس، برنج، نقره و … به روش سرد را «دواتگری» گویند، این هنر با سابقه چندین هزار ساله خود؛ در دوران هخامنشیان رواج یافت و در دوره ساسانیان به اوج خود رسید.

انواع محصولات قلم زنی به دست استاد کاران اصفهان  که ساخته شده است در این صفحه قرار داده شده است  و جهت خرید ارائه گردیده است.

امروزه برای قلم‌زنی نخست داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولاً از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف قرار می‌دهند و با چکش بر انتهای قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.

قلم‌های این هنر متنوع هستند و نام‌های خاص خود را دارند مانند قلم سایه و قلم نیم‌بر. پس از ایجاد نقش‌ها، قیر را جدا می‌کنند و روی شیارها گرده زغال می‌ریزند و روی ظرف را با روغن جلای سیاه می‌پوشانند. به این ترتیب نقش‌های قلم‌زده شده به شکل خط‌هایی تیره و مشخص دیده می‌شود.
نمونه‌ای از هنر قلم زنی استان مرکزی که یک بادیاب (بادیه، جام بزرگ پایه‌دار) مسی بود در ورودی سازمان مالکیت‌های معنوی سازمان جهانی مالکیت فکری در سوئیس قرار دارد.

نمایش 1–12 از 30 نتیجه

(0)
۴۳۷,۴۷۲ تومان
تابلو آیه الکرسی-مس سفید

تابلو آیه الکرسی-مس سفید

(0)
۳۹۸,۶۶۴ تومان
(0)
۱۱۳,۰۰۰ تومان
تابلو قلم‌زنی طرح وان یکاد

تابلو قلم‌زنی طرح وان یکاد

(0)
۳۴۳,۹۸۰ تومان
(0)
۱۲۵,۲۴۴ تومان
تابلو گل و مرغ و طاووس-مس

تابلو گل و مرغ و طاووس-مس

(0)
۱۲۷,۰۰۸ تومان
تابلو گل و مرغ و منظره-مس

تابلو گل و مرغ و منظره- مس

(0)
۲۰۹,۹۱۶ تومان
(1)
۴۰۷,۴۸۴ تومان
تنگ قلم‌زنی 50 سانتی

تنگ قلم‌زنی ۵۰ سانتی

(0)
۳,۱۹۱,۰۷۶ تومان
تنگ مسی قلم زنی

تنگ مسی قلم زنی گل و مرغ

(0)
۵,۴۷۸,۹۸۴ تومان
قاب عکس فانتزی

جا عکسی درختی قلمزنی

(0)
۶۱,۷۴۰ تومان
(0)
۵۲۹,۲۰۰ تومان
X