فیروزه کوب

فیروزه‌کوبی از هنرهای صنایع دستی است و با نشاندن قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی (از پایه‌هایی به جنس‌های مسی، برنجی، [نقره]، ورشویی یا برنزی) ساخته می‌شود. بین قطعه‌های فیروزه نوعی لاک تیره‌رنگ قرار می‌گیرد. هر چه ظرف فیروزه کوبی شده پرکارتر و منظم‌تر باشد و فاصله کمتری بین قطعات فیروزه باشد، ارزش هنری آن بیشتر است. امروزه مرکز این هنر اصفهان است. مراحل ساخت فیروزه کوب عبارتند از: ۱. زرگری ۲. فیروزه کوبی ۳. پرداخت کاری
شریح مراحل ظروف فیروزه کوب:
مرحله اول سطح زیر کار از فلز مورد نظر مانند برنج، مس و نقره توسط زرگر یا سازنده فلز به کمک دست یا دستگاه پرس ساخته می‌شود و صاف و صیقل خورده وارد مرحله بعد می‌شود. مرحله دوم استاد فیروزه کوب خورده فیروزه‌ها که از نظر اندازه و رنگ باید مشابه باشند از ضایعات دیگر جدا می‌کند. بعد از مشخص شدن نوع سنگی که قرار است بر سطح کار شود. سطح فلز مورد نظر کمی گرم می‌شود در این زمان بر روی سطح کمی لاک پودر شده (لاک گردویی) می‌پاشند در زمانی که لاک حالت مذاب دارد فیروزه را روی آن می‌چسبانند. بعد از آنکه سطح مورد نظر را با فیروزه پوشاندن و فضاهای خالی میان فیروزه‌ها را با فیروزه‌های ریزتر پر کردند، آن را به کمک سنگ «آب سان» صاف و صیقلی می‌کنند تا برجستگی‌های لاک و فیرزه از بین رود و سطحی یک دست به دست آیند. در این مرحله است که رنگ واقعی فیروزه نمایان می‌شود.
مرحله سوم پرداخت گری است. در این مرحله بر روی سطوح فیروزه کوبی شده را پولیش می‌کشند و بعد روی آن را پلی استر می‌کشند که دلیل آن حفاظت از سطح کار و همچنین زیبایی حداکثری اثر است.

نمایش 1–12 از 14 نتیجه

کبوتر فیروزه کوبی1

پرنده طرح فیروزه کوبی

(0)
۵۸۰,۰۰۰ تومان
دخل فیروزه کوبی

دخل فیروزه کوبی

(0)
۷۹۳,۸۰۰ تومان
سنگ آب فیروزه کوبی 18 سانتی

سنگ آب فیروزه کوبی ۲۸ سانتی

(0)
۹۵۲,۵۶۰ تومان
(0)
۱,۵۶۹,۹۶۰ تومان
(0)
از ۵۱۶,۰۰۰ تومان
(0)
۲۱۵,۰۰۰ تومان
قلیان فیروزه کوب 27 سانتی

قلیان فیروزه کوب ۲۷ سانتی

(0)
۹۳۳,۱۵۶ تومان
قندان فیروزه کوبی 20 سانتی

قندان فیروزه کوبی ۲۰ سانتی

(0)
۶۷۰,۳۲۰ تومان
قندان فیروزه کوبی سه تیکه

قندان فیروزه کوبی سه تیکه

(0)
۱,۲۸۴,۱۹۲ تومان
(0)
۶۱۲,۱۰۸ تومان
کاسه و بشقاب فیروزه کوبی

کاسه و بشقاب فیروزه کوبی

(0)
۱,۳۴۲,۴۰۴ تومان
X