آشنایی با هنر سوخته کاری چوب

هنر سوخته کاری چوب از جمله هنرهایی است که به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه کوشش های استاد نداف حیاتی جان دوباره ای به این هنر بخشید. هنر سوخته کاری چوب به دقت زیادی نیاز دارد و اندکی غفلت سبب می شود کل کار از دست برود.

هنر سوخته کاری

این هنر با نام های مختلفی مانند سوخت نگاری، سوخته کاری، نقاشی چوب سوز و سوخته گری شناخته می شود. طیف های مختلف رنگ های طلایی و نقره ای در این هنر استفاده می شود و تمام کنتراست ها باید با این دو رنگ ساخته شوند. در واقع در سوخته کاری پس از انتخاب شایسته ی طرح، کنتراست درست دادن است که ارزش کار را مشخص می کند.

تاریخچه ی سوخته نگاری

این هنر سه هزار سال پیش در یونان شکل گرفت و سپس به اروپا و آمریکا و … انتقال یافت. قدیمی تری آثاری که از این هنر در ایران یافت شده، مربوط به شهر سوخته در زابل است. این شیء یک شانه ی چوبی است که محققان اعتقاد دارند طرح های روی دسته آن کاملا ایرانی اند.

ابزار سوخته کاری

سوخته کاری به کمک سه دسته از ابزار صورت می گیرد که عبارتند از: هویه  های مخصوص، شن داغ و شعله های تحت کنترل.

بهترین ابزار برای این کار همان هویه است و مناسب ترین هویه، هویه ای است که قسمت المنت آن کوتاه و کوچک باشد. مثل هویه هایی که برای تعمیر موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از هویه نقش های بسیار ظریفی را می توان به دست آورد اما با شن داغ تنها می توان سایه ها و گرادینت ها را ایجاد کرد.

برای استفاده از شعله در هنر سوخته کاری هم می توان از فندک اتمی استفاده کرد که قابل کنترل تر از سایر ابزارهاست.

مراحل کار

پس از انتخاب چوب مناسب باید ابتدا به خوبی سطح آن را سمباده بکشیم تا سطحی صاف و یکدست پدید آید. بعد از این مرحله برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که چوب تاب بر نمی دارد، محلولی پنجاه پنجاه از سیلر و تینر آماده می کنیم و به کمک قلم مو به اطراف و پشت چوب می زنیم تا لایه ای محافظ را پدید آورد. تنها قسمتی را که می خواهیم سوخته کاری بکنیم دست نخورده باقی می گذاریم تا پس از اتمام کار روی آن لایه ی محافظ بزنیم.

در این مرحله طرح مورد نظرمان را با استفاده از کاغذ کاربن زرد روی چوب انتقال می دهیم. برای این کار باید قلم را به آهستگی و با فشار کم رود کار کشید تا روی چوب شیاری نیافتد که در هنگام کار هویه نتواند به خوبی حرکت کند.

قبل از شروع کار می توانید بر روی تکه ای چوب تمرین کنید. بدین نحو که آن را به شش مربع تقسیم کنید و دستگاه را روی هر کدام از مربع ها روی یک درجه بالاتر قرار دهید به نحوی که مربع ششم تیره ترین رنگ را داشته باشد.

در آخرین مرحله به انتخاب هنرمند لایه ای محافظ روی کار زده می شود که این لایه می تواند براق(کیلر) باشد و یا مات (سیلر).

چکیده:

هنر سوخته کاری روی چوب از جمله هنرهای بسیار دقیق است. این هنر از دو طیف رنگی طلایی و قهوه ای که از سوخت چوب پدید می آید حاصل می شود و هر قدر هنرمند بتواند کنتراست های بهتری پدید آورد اثر سوخته نگاری زیباتر می شود.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *